החורף הגיע: זמן לחדש את העור

עונות הסתיו והחורף, אשר בהן השמש אינה יוקדת בחוזקה בשמיים ורמות הקרינה נמוכות יותר, הן חלון הזדמנויות לחידוש העור, תיקון נזקי הקיץ ושיפור נראותו ואיכותו.

עונות הסתיו והחורף, אשר בהן השמש אינה יוקדת בחוזקה בשמיים ורמות הקרינה נמוכות יותר, הן חלון הזדמנויות לחידוש העור, תיקון נזקי הקיץ ושיפור נראותו ואיכותו. מרבית הטיפולים הקוסמטיים והחומרים הפעילים בהם משתמשים לחידוש עור הפנים, יוצרים קילוף של שכבת העור החיצונית. כאשר זו מוסרת וקרני השמש פוגעות בשכבה החשופה, עלולים להופיע כתמים, בשל הגברת ייצור המלנין, שעודף שלו עלול להוביל להיווצרות פיגמנטציה, ועל כן טיפולים אלו מומלצים דווקא בעונות הקרות. הושבנו לשיחה את מירב בן יקר, מנהלת הדרכה ראשית במותג הקוסמטיקה המקצועית HL כדי להבין מהם החומרים הפעילים הטובים לחידוש העור וכיצד פועלים.

לדברי בן יקר, "לצד תהליך ההזדקנות הביולוגי של העור, לגורמים סביבתיים כמו חשיפה לשמש ונזקים סביבתיים שונים כגון: אקלים, זיהום אוויר, עישון ותזונה לא בריאה, יש השפעה משמעותית על האצת הזדקנותו ולנזקים כמו פיגמנטציה וכתמים, קמטים וקמטוטים, גוון עור בלתי אחיד ומראה מחוספס וחסר חיות. הבשורה הטובה היא שבעשור האחרון פותחו טיפולים יעילים שמאפשרים להגיע לתוצאות מרשימות בשיקום הנזקים ובחידוש העור – להבהיר כתמי גיל ופיגמנטציה ולשקם נזקי שמש, להפחית קמטים וקמטוטים, לטשטש צלקות ולהעניק לעור מראה בריא, חלק ומוצק יותר. בראש רשימת הרכיבים היעילים לחידוש העור מככבים מספר חומרים, שהעיקריים שבהם הם חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, רטינול וויטמין "C.

חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות

החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות משמשות כיום כמרכיב המרכזי בטיפולי פילינג רבים – טיפולים שהוגדרו על ידי האיגודים לדרמטולוגיה בעולם כאחת השיטות היעילות ביותר לחידוש העור ולשיפור מרקמו. שני סוגי החומצות פועלים על ידי כך שהם גורמים לקילוף העור. עם זאת, לכל אחת מהן מנגנוני פעילות  אופייניים המייחדים אותה. החומצות האלפא הידרוקסיות מצויות באופן טבעי בחלב, בפירות ובצמחים. הן פועלות על ידי כך שהן מנתקות את הדבק הבין תאי ומאפשרות קילוף והמסה של תאי העור המתים בשכבות העור העליונות. כתוצאה מכך, העור עובר תהליך התחדשות טבעי, והשכבות שקולפו מתחלפות בתאי עור חדשים. בנוסף, נמצא שחומצות אלו פועלות להגברת ייצור הקולגן והאלסטין בעומק העור, וכן לעידוד ייצורם של מרכיבי עור חשובים נוספים כגון חומצה היאלורונית.
החומצה הבטא הידרוקסית, שנקראת גם חומצה סליצילית, היא מסיסת שומן, ולכן יכולה לחדור לנקבוביות העור ולבלוטות החלב ולקלף את תאי העור המתים המצטברים בתוכן וסותמים אותן. נוסף על כך, היא בעלת פעילות נוגדת דלקת ופעילות אנטיספטית כנגד חיידקים ופטריות. איפיונים אלה הופכים אותה ליעילה במיוחד לשימוש בעור שמן עם קומדונים ופצעונים.

רטינול
רטינול הוא נגזרת של ויטמין A. בשנים האחרונות נחשב חומר זה לאחד המרכיבים הקוסמטיים היעילים ביותר, לצד החומצות האלפא והבטא הידרוקסיות, המסוגלים לתקן נזקי עור הנובעים מחשיפה לשמש ולהבהיר כתמי שמש. החומר הפעיל ברטינול, כמו ברטין A שאף הוא נגזרת של הוויטמין, הוא חומצה רטינואידית. בעוד שרטין A, המאושר כתרופה לטיפול בקמטים, ניתן אך ורק במרשם רופא, הרטינול, שמכיל ריכוזים נמוכים יותר של חומצה רטינואידית פעילה, מאושר לשימוש במוצרים ובתכשירים קוסמטיים. היתרון הגדול של הרטינול הוא שכאשר כאשר מורחים אותו על העור, הוא מתפרק והופך שם לחומצה רטינואידית הפועלת על התאים. בדומה לרטין A, הרטינול מאפשר להשיג שיפור במראה הקמטים והקמטוטים, בגוון העור ובמרקמו, אך זאת, בשימוש ממושך יותר. עם זאת, חשוב להדגיש, כי הרטינול הוא חומר רגיש לאור, כאשר חשיפה ישירה עלולה לגרום לחמצונו. תהליך זה מוריד משמעותית את האפקטיביות שלו. אי לכך, חשוב לבחור בתכשיר בו ידוע בוודאות כי הרטינול נשמר מפני חמצון וחשיפה ישירה לאור. כאלו הם תכשירים חדשים המכילים מילי-קפסולות בהן הרטינול נשמר סגור. קפסולות אלו נפתחות ומשחררות את הוויטמין רק ברגע הלחיצה ושימוש בתכשיר. בכך בכל מריחה העור מקבל וויטמין טרי ואיכותי בריכוז מקסימלי רצוי.

ויטמין C

מחקרים קליניים רבים הראו כי על ידי מריחת ויטמין C על העור בריכוזים של 10% לפחות, ניתן לגרום לשזירה מחדש של הסיבים. בנוסף, ויטמין C אף הוא אחד מנוגדי החמצון החשובים הידועים, וככזה, הוא מפחית את נזקי הרדיקלים החופשיים לקולגן ולאלסטין ומגן עליהם מפני הרס ופירוק נוספים.  התוצאה: החזרת הגמישות והחיוניות של העור, צמצום עומק הקמטים והקמטוטים והבהרת העור.

השילוב המחדש
במטרה לאפשר השגת תוצאות מרשימות במיוחד בחידוש העור, רצוי לבחור בתכשירים המשלבים ריכוזים גבוהים של חומצות אלפא ובטא הידרוקסי, רטינול ורכיבים פעילים נוספים, בהם ויטמין C. מחקרים שבדקו את יעילות הטיפול בחומצות אלפא ובטא הידרוקסיות, מצאו ששילוב שלהן עם רטינול ועם חומרים נוגדי חמצון כמו ויטמין C שלהם תכונות נוגדות דלקת ומעודדות שיקום, מביא לתוצאות טובות יותר בשיפור מרקם העור ובחידושו לעומת שימוש בחומצות אלו בלבד. שילוב רב עוצמה זה יוצר טיפול יעיל ביותר, המביא לתוצאות ניכרות לעין בטווח הקצר והארוך, בהבהרת כתמי שמש ופיגמנטציה, בצמצום עומק הקמטים והקמטוטים, וביצירת מראה עור זוהר ובריא.

 

נותנת הטיפים בכתבה היא מירב בן יקר- מנהלת הדרכה במותג הקומסטיקה המקצועית HL.

אודות הכותב/ת

כתוב תגובה