את מהממת!

כיצד הבגד שאנחנו לובשות משפיע עלינו ואיך חולצת טריקו פשוטה עם כיתוב חיובי בוראת מציאות חיובית סביבנו

מתי בפעם האחרונה מישהו 'קרא' אותך?

רציתי לשתף אתכן בתהייה ובמחשבות שמלוות אותי לאחרונה, מאז נכנס הטרנד החדש לעולם האופנה שלנו: חולצה עם כיתוב: מהממת, מושלמת, הורסת ועוד… סיקרן אותי מה האופנה הזו מביאה איתה מעבר למבט הראשוני והיופי הפשוט שיש בה. לכן הזמנתי את האחיות לוי להשתתף בהפקה בשל הייחודיות של כל אחת מהן, האותנטיות והכנות שמאפיינת אותן.
הצעתי להן ללבוש חולצה שעליה כיתוב חיובי וביקשתי מהן לעשות מעין מחקר קטן ולשים לב מה קורה להן כשהן לובשות חולצה כזו ומה קורה לסביבה שלהן וכיצד היא מגיבה אליהן ולחולצה.
וואו. זה היה מהמם !!

שלושתן שמו לב והיו ערות לזה שאכן לא מדובר בחולצה רגילה שלובשים. החולצה עוררה אצלן מחשבה, תגובות מצד הסביבה, תחושת מחויבות למילה הכתובה, כי אם כתוב לי מהממת על החולצה אני צריכה להוכיח את עצמי?! ורגשות מנוגדים:" מצד אחד זה קצת מוזר כשמישהו ברחוב אומר לי פתאום: 'מעלפת' או ' הורסת' לוקח לי כמה שניות להיזכר ולהבין שהוא מקריא מה שכתוב לי על החולצה. זה קצת מביך..
מצד שני , זה מפתיע שמישהו אומר לך 'מהממת'. לרגע את לא מאמינה שמישהו החמיא לך ככה. אבל בעצם למה לא? אני ראויה לזה! אותה חולצה אצל אותה אישה עוררה תגובות מנוגדות מצד אחד מבוכה או חוסר נעימות/ בושה אבל מצד שני מחמאה. תחושה של מילה שמעניקה כוח. מעין קמע.

מחקר שנעשה בבריטניה על ידי קרן פיין בדק יכולות מנטליות של המשתתפים שלבשו חולצה רגילה אל מול נבדקים שלבשו חולצה עם הסמל של סופרמן. הנבדקים שלבשו את חולצת הסופרמן היו בעלי הישגים גבוהים יותר." אנשים שלבשו חולצת סופרמן תפסו עצמם כאהודים יותר ועליונים ביחס לחבריהם הסטודנטים" זו דוגמא משמעותית לאופן בו הבגד יכול לשרת אותנו ואנחנו יכולים להשתמש בו כדי לשפר הישגים או אפילו תחושה אישית ותפיסות שלנו.

בתום ההפקה התיישבנו לקפה משותף והמשכנו לעבד ולשתף במחשבות. מיטל ,אחת ממשתתפות ההפקה מספרת: "שברתי בטעות מיץ ענבים בסופר והתנצלתי, הבחור האחראי ניגש אליי ואמר לי  'הכל בסדר, את מושלמת כמו שכתוב לך על החולצה'. זה מדהים אבל זה באמת הרגיע אותי ואת תחושת האשמה והמבוכה". מילים בכוחן לברוא מציאות וכך גם בגדים. השילוב בין מילים ובגדים מסוגל לסייע לנו. על ידי זה שאנחנו מפנימים באופן לא מודע את הסמלים/ מילים שאנו עוטים על גופינו ,מאמינים בהם ומשדרים זאת לסביבה. כמובן שזה רק תחילתו של תהליך ועבודה פנימית שאנו עוברות ,מהחוץ- פנימה. בשאיפה להטמיע את המילים האלה ולחוש באמת ראויה למילה הכתובה ושלימה איתה. למי שיש חולצה כזו או אחרת מזמינה אתכן להיות ערניות לחוויה שלכן כשאתן לובשות אותה ולתגובות הסביבה. שנדע תמיד לבחור ולהשתמש במילים ובבגדים שלנו כך שישרתו אותנו – לטובתנו.

 

 

אודות הכותב/ת

הכותבת היא סטייליסטית, עובדת סוציאלית (M.A) ומטפלת באמצעות כלים אמנותיים, בוגרת הקורס 'סטיילינג תרפי'

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) בתאריך

    כתבה עם הרבה מחשבה ממש מרוממת את הרוח .

כתוב תגובה