משחק ילדים / ציפי ריין

האם ניתן ליהנות מחוויית ההורות באופן הזה? ואיך קרה שנהיית ספקית שירותים?

מאז שהילדים נולדו הם איתנו בחדר, איתנו במיטה, ובגדול איתנו בכל שנייה נתונה. איילת לוקחת איתה את הקטן אפילו לשירותים…." הוא אמר בטון מעט ציני. ואחרי שנייה הוא המשיך, "אני שנייה לפני גירושין, אין לי טעם להישאר כאן, אני די מיותר כאן… אולי אם נתגרש יהיה לי גם זמן של שקט, זמן לעצמי. לפחות כמה ימים אני אישן לבד. גם ככה אני לא מרגיש בזוגיות".

איילת פלבלה בעיניה כשאסף דיבר. "אני מרגישה כאילו אני חיה עם עוד ילד", הגיבה. "למה הוא לא מבין שיש עכשיו ילדים, שהם קודמים. וכשהם סוף סוף נרדמים שנינו מחוסלים מעייפות, ובאמת רק בא לי להירדם, באמת שאין לי כוח אליו. לפעמים גם לי בא להתגרש, לפחות הדרישה שלו להתייחס אליו תרד ממני. אני באמת לא עומדת בזה ובעומס".

"במקום לעזור", היא הוסיפה בתנופה, "הוא גם בא בדרישות. רק אל תביני אותי לא נכון, הוא אבא מהמם לשלוש הבנות שלנו, אבל עדיין אני הדמות העיקרית שמטפלת בהן. הוא חוזר מהעבודה בשבע לסיום היום, וכשאנחנו סופסוף מסיימים להשכיב את כולן השעה כבר לקראת עשר, וזהו, אני רק רוצה להיכנס למיטה ולישון. נמאס לי מהציפיות שלו ומהמבט המאוכזב, המתוסכל. אין לי כוח לשרת עוד מישהו אחרי יום שלם ששירתי את הבנות ואת הבית ואת העבודה ואת כולם. בעשר בלילה אני רוצה שנייה לעצמי", היא סיימה את דבריה בייאוש.

הזוג העייף והמותש לפניי הביט בי בציפייה, והמרחק והריחוק שנולדו ביניהם יחד עם שלוש בנותיהם הובילו אותי בדבריי. "איילת, כמה לא קלה החוויה הזו של לשרת כל היום, אני מדמיינת את סיום יום העבודה שלך כשאת כבר באפיסת כוחות. עם זאת, אני מתבאסת בשבילך שכך החיים נראים. אני תוהה, האם ניתן ליהנות מחוויית ההורות באופן הזה? ואיך קרה שנהיית ספקית שירותים? נשמע לי שזו עמדה כל כך לא מספקת שמוציאה המון אנרגיה, ובאמת לא מאפשרת כוחות".

הישרתי אליה מבט ואמרתי: "אני ממש רוצה לעזור לך לעבור לעמדה אחרת בחיים, עמדה שבה את המלכה של הבית. עמדה של מילוי מצברים ואנרגיה. זו עמדה שהייתי מעוניינת לעזור לך לפתח גם עם הילדים וגם עם אסף, כדי שהחוויה בחיים תהיה של עונג ולא של מותשות. אז איך עושים את זה? מתחילים בללמוד את גבולות הנתינה שלך, איפה נעזרים באחרים, איפה הילדות יכולות לקחת אחריות – כמו לשחק זו עם זו ולהפעיל את עצמן, ועוד. זאת במקביל לשינוי התחושה של השירות שאת חווה בזוגיות. ננסה לברר יחד מה את רוצה לבקש מאסף עבורך, ולא עבור הבית או הבנות, ונלמד לשהות בחוויה של המלכות".

צידה לדרך:

הרבה זוגות מתקשים להתמודד עם המעבר להורות. כדי לצלוח את ההורות יחד עם שימור זוגיות כדאי לייצר מעין פירמידה. בראשה יעמוד כל אחד מבני הזוג, חשוב שלכל אחד יהיה זמן שהוא מקדיש לעצמו ולמילוי האנרגיה שלו. מתחת לזוגיות יגיעו הילדים. השקיעו בזוגיות שלכם. כשיש אמא מלאה וזוגיות מושקעת וחזקה, יש בסיס איתן לגידול ילדים.

אודות הכותב/ת

כתוב תגובה