לא רק אבק: הכנה רוחנית לפסח

מהי הסגולה המיוחדת של ראש חודש ניסן? מה זה בכלל חמץ ואיך ניתן לבער את החמץ שבליבנו? הרב דודי פוטש נותן הכנה רוחנית לחג הפסח עם כמה טיפים מעשיים.

משפחות רבות עסוקות בימים אלו בטיהור הבית. לא רק מחמץ, כמובן שזו גם הזדמנות מצוינת לכבס וילונות, להבריק חלונות ולנקות את הפבנוכו של הכביסה (איפה שכל הגרביים, תודו לי אחר כך) אך יחד עם זאת, לא פחות חשוב, אנשים מחפשים בימים אלו גם הכנה רוחנית. חברות וגם נשים רבות בסביבה שלי שאלו אותי אם אני מכירה שיעורי הכנה לפסח, להבין לעומק את החג הגדול הזה שמתקרב אלינו בצעדי ענק (ומחילה על הכנסת ההיסטריה, יש עוד זמן גם לנקות מתחת למיטה.) ואם יש מקום בו אפשר ללמוד על ניקיון פנימי, רוחני.

אז פניתי לרב דודי פוטש, מייסד 'בצילו', שאצלו זכיתי ללמוד כמה שנים שיעורי יהדות  במכללה. הוא מלמד במכללות, מדרשות ובקהילות, וזכה לשמש את הרב צבי יהודה בשנותיו האחרונות ולהיות מחובר לרב הכותל הרב מאיר יהודה גץ, הרב מורדכי אליהו ועוד. הרב דודי עוסק בשנים האחרונות בהנגשה של עומק התורה על פי עולם הסוד בשפה בהירה והדברים, מובאים כאן לפניכם.

"כל שנה, לפי עולם הסוד, בליל הסדר מתחדשת אותה הארה שהייתה בזמן יציאת מצרים. ואם אז, לפני אלפי שנים, בדיוק בערב הזה, ה' נכנס אלינו הביתה וגאל אותנו, מידי שנה בערב הזה בדיוק, הקב"ה גואל אותנו מהשעבודים שלנו. אנחנו צריכים להתכונן לזה.
ה' מאיר לתוך הבתים שלנו, אבל אנחנו צריכים את צלחות הקליטה להארה הזאת. זה כל המצוות שחז"ל נתנו לנו באותו יום. באותו ערב ובאותו חג.

לשם כך, הורו לנו חז"ל 'חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים' קודם כל אנחנו צריכים להבין שגם היום אנחנו משועבדים. אמנם אנחנו בארץ ישראל ולא במצרים אך אם לא נבין נקודה זו אנחנו נחווה את הערב הקדוש הזה מתוך זיכרון לעבר שפעם יצאנו ממצרים.

וזו המטרה בבדיקת חמץ בערב פסח, ודאי שהבדיקה הינה לוודא שאין חמץ אמיתי בבית, אך בהחלט זהו זמן מיוחד בו כדאי גם לעשות בדיקה וחיפוש פנימי בחמץ הקיים בנפש אותו אנחנו רוצים לנקות השנה (בסוף, אתן דרך מעשית איך לבצע זאת בפשטות)

בשביל להבין לעומק מה אנחנו באמת רוצים לנקות, נבין קודם מהו חמץ?
חמץ זה קמח ומים שתפחו על ידי חומר מתפיח – שמרים או שאור או שעמדו בשמש זמן רב ותפחו.
בואו נראה לאור זה, מה זה חמץ רוחני.

ראיתי הרבה שמפרשים שלתפוח מבחינה רוחנית זו גאווה, ואני שואל, לחם זה קמח ומים שתפחו וזה אחד הדברים הכי נפלאים ביהדות! אנחנו נוטלים ידיים על לחם, מברכים ברכת ה'מוציא', מקפידים לא לזרוק חתיכות של לחם.
בשבת אנחנו בוצעים על 12 חלות, אז כל השנה אנחנו נותנים מקום לגאווה??

איך יכול להיות, שכל השנה כולה אתה אומר הגאוה היא מדהימה, פתאום עכשיו אתה שורף אותה?
אלא חשוב לדייק: הקמח זה מי שאתם.
תכונות האופי שאיתם נולדתם.
והמים- זה החינוך והתורה שספגתם. ונוצרת מזה עיסה מאוד יפה.
ההתפחה נעשית דרך העולם, משהו בך קורא לך להתנפח במובן החיובי.

זמן מיוחד לבדיקה וחיפוש בחמץ הפנימי. אילוסטרציה

תארו לכם אם היה יושב אדם, שיש לו יכולות וכשרונות של מדען, יש לו תכונות אופי מסוימות, שבזכותן הוא יכול לשבת וללמוד 20 שנה פיזיקה.
ועכשיו אחרי שישב ולמד את תורת הפיזיקה, העולם צועק לו שיש בעיה וחייבים להמציא משהו לצורך עם ישראל והאנושות, ופתאום הוא ישמע קול פנימי שלוחש לו מי אתה שתמציא? מה זה הגאווה הזאת?

אם הוא יגיד אני לא ראוי, מי אני שאני אמציא? איזה עולם יהיה?

אנחנו חייבים להתנפח בשביל לפעול טוב בעולם!

אם אנחנו לא מתנפחים, אנחנו לפעמים בוגדים בייעוד האלוהי שלנו. כי בשביל מה ה' נתן לך את כל הכשרונות והכוחות האלו? בשביל שנצא ונפעל בעולם!

החשש הוא שנתנפח מעבר למי שאנחנו.
ואז כשאנו מאבדים את האיזון, זה מסוכן.
ואת החלק הזה שבו התנפחנו מעבר למי שאנחנו באמת אותו אנחנו מחפשים ורוצים לבדוק מהו ולשרוף אותו בליל פסח.

לקבל קומה חדשה

בערב פסח יש סגולה מיוחדת.
מראש חודש ניסן, שאז עם ישראל קשר את קרבן הפסח מול עיני המצרים, זה סגולה מדהימה להביט על עצמנו, וה' יעזור לנו. כמו פרוז'קטור. כמו שה' הכניס אותנו למצרים והוציא אותנו משם, כך ה' יעזור לנו השנה להתבונן היכן אנחנו משועבדים והיכן קצת סטינו מהאמת שלנו והוא עוזר לנו לצאת מהם ולקבל קומה חדשה!

אז ההמלצה שלי – מראש חודש ניסן תיכנסו למקום של התבוננות פנימית וזה הולך מצוין תוך כדי הניקיונות של המקרר והמטבח ותקראו בשם לשעבודים שאתם חווים השנה, זה יכול להיות משהו שמונע ממכם להתחבר למצווה מסוימת או משהו שקשור למערכת יחסים קרובה או אולי משהו שאתם מאוד רוצים לעשות ולפעול ואתם לא מאמינים שאתם יכולים לעשות אותו, כשתשימו את הנקודה על מה שבאמת מונע ממכם להיות מי שאתם ותזהו אותה, ה' ייפתח לכם השנה אור גדול לצאת לחירות בעניין שאתם מבקשים.

אני ממליץ בחום לכתוב על פתק דבר אחד משמעותי שמונע ממכם להיות  מחוברים לעצמכם ולה' באמת ובערב פסח, בשריפת חמץ. צרפו את הפתק יחד עם החמץ האמיתי וזרקו אותו לאש, בזה אתם מראים לה' את הרצון שלכם להשתחרר ובזה עצמו תרגישו ניקיון ושחרור פנימי.

ואם אתם רוצים להבין את המשמעות הפנימית של ליל הסדר, מהו 'הסדר' של ליל הסדר, מה סודם של 15 השלבים (קדש ורחץ וכו') בהם ה' מטעין אותנו כוחות חדשים בלילה הזה  ורעיונות מעשיים איך לחוות יחד עם כל המשפחה בהתחדשות ובשמחה

אתם מוזמנים להצטרף לכנס מיוחד, 3 שעות של חוויה השראה ותוכן שיתקיים השבוע, בתל אביב, ביום רביעי ה' ניסן  (19:30-22:30).
כדאי להשקיע ערב אחד בשביל לבוא מוכנים באמת גם מבחינה רוחנית וגם מבחינה מעשית

מחיר מיוחד למנויות 'פנימה'
הכניסו קוד קופון 'פנימה' ותהנו מהטבה משמעותית (50% הנחה)

להרשמה נוחה ומהירה דרך אתר טיק צ'אק או התקשרו 052-3003463

אודות הכותב/ת

כתוב תגובה