מלכת הכביש

מה באמת חשוב לבדוק כאשר הרכב אותו קונים מיועד לאישה?

ההיסטוריה של תעשיית הרכב משובצת בלא מעט נסיונות לייצר רכבים עבור נשים. מרבית הניסיונות הללו התרכזו סביב נושא העיצוב: צבעי ורוד, סגול, לבן או פסטל, בדי ריפוד רכים ואפילו סט תואם של שכמייה ותיק יד. למותר לציין שהניסיונות הללו כשלו. למרות הדעה המקובלת, נשים יודעות היטב אילו דברים הם מהותיים ואילו שוליים ברכישת רכב חדש – בטיחות, צרכנות נבונה ונוחות חשובים יותר מאשר צבע או ריפוד. ברכישת רכב חדש המיועד לאשה, יש דברים שכדאי לשים לב אליהם, וכמה חידושים שבתקווה יתגלו בשנים הקרובות.

צרכנות נבונה

רכב מהווה הוצאה לא מבוטלת בתקציב המשפחתי. רכב טוב לנשים, בין היתר, הוא גם רכב המגלם הוצאה כלכלית נבונה, הלוקחת בחשבון את ההוצאות הצפויות והלא צפויות. רכב חדש יקטין את עלויות המוסכים הלא צפויות, רכב יד שנייה, מאידך, יכול להקטין באופן משמעותי את ההוצאה הכרוכה ברכישת הרכב עצמו.

נקודה נוספת לבחינה היא אופן השגת מימון לרכב. השגת כל ההון הדרוש לרכישת הרכב מראש תמנע הוצאות חודשיות נוספות ומהווה חסכון בעלות רכישת הרכב, אולם לרב הדבר אינו מתאפשר. ניתן להשיג הלוואות מהבנקים ומגורמים חוץ בנקאיים, כחברות אשראי – אולם אז ייתכן שהאשראי השוטף יפגע. אפשרות נוספת היא פנייה לחברת ליסינג, על מנת לרכוש את הרכב בשיטת הליסינג הפרטי. ליסינג פרטי הוא למעשה הלוואה ארוכת טווח בריבית נוחה, שתמורתה היא שהרכב נשאר משועבד לחברת הליסינג עד לסיום החזר ההלוואה. יתרון נוסף בעסקת ליסינג הוא האפשרות לעבור לעסקת ליסינג חדשה בתום התקופה, מבלי להזדקק לתהליך מייגע של מכירת הרכב הישן.

נקודה נוספת אותה יש לקחת בחשבון בנושא צרכנות ורכבים היא ההוצאות השוטפות הנוגעות לצריכת דלק. ישנם כיום רכבים הצורכים מידה מועטה של דלק – רכבים היברידיים הפועלים על בסיס משולב של דלק וחשמל. ההוצאה על רכבים אלו בזמן הרכישה לרב גבוהה יותר, אולם לנשים המבלות זמן רב על הכבישים, במיוחד בכבישים עירוניים ובפקקים, ההוצאה יכולה להחזיר את עצמה במהרה אם מסתכלים גם על הוצאות השימוש השוטף.

בטיחות

בטיחות היא נושא החשוב מכולם, במיוחד אם הרכב מיועד להסעה שוטפת של הילדים. כך, רכב טוב לנשים הוא רכב המצויד במערכות בטיחות מתקדמות. כיום יש בנמצא מערכות בטיחות המאפשרות התראות על סטייה מהנתיב, או על התקרבות יתרה לרכב שנמצא מלפנים. מערכות בטיחות אחרות דואגות ליציבות הרכב ובלימה בטוחה גם במצבי חירום. מלבד מערכות אלו אשר חשובות לכולם – ישנן מערכות שאמנם מיועדות לכולם אך לעתים קרובות מדי מתוכננות בעיקר עבור גברים: חגורות בטיחות, כיוונון כסא הנהג וההגה, המראות וגובה הכיסא. לכן בדקי היטב שאינך צריכה להתאמץ על מנת להגיע לדוושות, שמכסה המנוע אינו מסתיר לך את הנעשה על הכביש, בנוסף וודאי כי ההגה אינו מפריע לישיבה נוחה (אפילו בהריון), ושהחגורה מותאמת לגובהך ומבנה גופך.

לפני רכישת רכב חדש עבור נשים חשוב להתרשם מנקודות אלו על ידי התנסות אישית וישיבה במושב הנהג תוך חגירת חגורת הבטיחות. וודאו כי החגורה אינה יושבת על הבטן, עוברת מעל לכתף ואינה משפשפת את הצוואר. בדקו אם ניתן לכוון את גובה כיסא הנהג, והאם כאשר הכיסא מכוון לישיבה נוחה המרחק מדוושות הרכב מתאים. בנוסף, אם טרם סיימתם את הקמת התא המשפחתי, בדקי אם ניתן לשנות את גובה ההגה ולהגביהו מעל לבטן הריונית.

נוחות

רכבים נוחים לנשים הם אלו המאפשרים ישיבה נוחה, חיבור נוח לכיסאות בטיחות ובוסטרים לילדים, פתיחה נוחה של תא המטען ונוחות של הוצאת והכנסת דברים מתוכו ולתוכו. לרב, הנשים הן אלו האמונות על הטיפול השוטף והיומיומי בילדים. לעתים נדרש מקום אחסון נוסף לציוד הילדים והתינוקות, ובפרט לעגלות. נוחות פתיחת תא המטען חשובה כאשר את עלולה להיות עמוסה בשקיות מהסופר או טרודה בעגלות ובילדים על הידיים. בנוסף נסי לפני הרכישה לפתוח את תא המטען ולהכניס ולהוציא ממנו את עגלת הילדים, וודאי כי התהליך מתנהל בקלות. רכב שבו תא המטען נמוך יותר ידרוש פחות מאמץ בהכנסה והוצאה של דברים ממנו מאשר תא מטען שפתחו גבוה יותר. פתח צר יקשה ואילו פתח רחב יקל. כמובן, שגודל תא המטען צריך להספיק לצרכים השוטפים.

נשים אינן זקוקות לרכב ורוד, אך רכב המותאם לגובהן וצרכיהן ושם דגש על בטיחות וצרכנות נבונה הוא בהחלט רכב לנשים, גם אם הוא צבוע בשחור.

אודות הכותב/ת

כתוב תגובה